Андрій Рева: «Найкращий засіб соціальної підтримки і соціальної допомоги – дати людям можливість гідної роботи і гідної заробітної плати»

Із робочим візитом на Полтавщині побував Міністр соціальної політики України Андрій Рева. Він узяв участь у засіданні «круглого столу» «Нові можливості для кожного: як повернути на ринок праці дієздатних безробітних».

Також до роботи «круглого столу» долучилися голова Полтавської облдержадміністрації Валерій Головко, його заступник Олег Пругло, директор Полтавського обласного центру зайнятості Катерина Клавдієва, директор Департаменту соціального захисту населення ОДА Людмила Корнієнко, представники Міністерства соціальної політики України, Світового банку в Україні, Державної служби зайнятості, органів виконавчої влади і місцевого самоврядування, бізнесу, громадських організацій, а також учасники пілотного проекту «Рука допомоги».

– Коли сьогодні говоримо про пріоритети у соціальній політиці, маємо відійти від шаблонів, що існують понад два десятиліття у країні. Тільки тоді, коли кожна людина матиме гідну роботу й найголовніше – гідну оплату своєї праці, знатиме, що може успішно реалізуватися, наше суспільство буде заможним і щасливим, – наголосив у вступному слові Андрій Рева.

Пілотний проект «Рука допомоги» впроваджується Міністерством соціальної політики України за підтримки Світового банку. Реалізується у трьох областях – Полтавській, Харківській і Львівській. Його мета – вивести малозабезпечені сім’ї та внутрішньо переміщених осіб зі стану бідності шляхом допомоги у працевлаштуванні або у започаткуванні власної справи. Крім того, апробуються механізми пільгового працевлаштування малозабезпечених, передбачені Законом України «Про зайнятість населення», тимчасової зайнятості через оплачувані громадські роботи, а також надання безвідсоткової поворотної фінансової допомоги для започаткування власного бізнесу.

Під час «круглого столу» виступили учасники пілотного проекту, які за його допомогою розпочали свій бізнес. Вони поділилися досвідом започаткування власної справи й розповіли про перспективи діяльності.

– Проект, який реалізуємо спільно зі Світовим банком, має значення не лише для Полтавщини, а й для всієї України. Опрацьовуємо механізми, які б дозволили нашим людям знайти себе в житті. Найкращий засіб соціальної підтримки і соціальної допомоги – дати людям можливість гідної роботи і гідної заробітної плати. Це можливість для людей реалізуватися творчо, утримувати себе і свою родину, платити податки й почуватися громадянином держави, – пояснив Андрій Рева під час прес-конференції, яка відбулася по завершенні «круглого столу». – Коли особа не має роботи, постійного джерела доходу, звичайно, держава приходить на допомогу і підтримує її. І коли така підтримка триває довго, людина втрачає суспільні зв’язки, можливості, віру в себе. Коли вона тривалий час відірвана від продуктивної праці, це позначається на її житті досить суттєво. І цей проект насамперед має на меті повернути до продуктивної праці людей, які тривалий час не працюють із різних причин, але що важливо, вони хочуть працювати. Ми співпрацюємо з тими особами, які прагнуть повернутися до продуктивної роботи. І в цій діяльності нам активно допомагає Світовий банк. Кошти спрямовуються на підтримку бізнес-проектів, започаткованих самими людьми. Це може бути закупівля обладнання чи допомога в придбанні тих чи інших матеріалів, але в будь-якому разі, хоч ця допомога й обмежена 65 тисячами гривень, вона є тим невеличким стартовим капіталом, який дозволяє людині розпочати власну справу. Нині на Полтавщині 35 осіб долучилися до проекту. Це не так багато, але це тільки початок.

Андрій Рева поінформував, що пілотний проект «Рука допомоги» мав закінчитися всередині наступного року, але буде продовжений до кінця 2018-го, щоб залучити до участі в ньому якомога більше людей. Полтавську, Харківську й Львівську області, де проваджується ініціатива, назвав передовими регіонами, які активно працюють над залученням людей до продуктивної праці.

– Думаю, приклад, який нині бачимо в Полтаві, має бути взірцем для інших регіонів, які теж повинні прагнути вирішити основну проблему нашого життя – залучення людей до роботи, – додав Андрій Рева.

Валерій Головко зазначив, що Полтавщина завжди долучається до реформаторських ініціатив Уряду.

– Міністерство соціальної політики почало надавати можливість і мотивацію людині реалізуватися. Андрій Олексійович правильно говорить, що людині, яка хоче працювати, держава має підставити плече. На «круглому столі» я говорив про поглиблення цієї програми, розширення її фінансової складової, бо в 65 тисяч гривень складно вкластися, починаючи бізнес. Програма має серйозну перспективу. Думаю, буде дуже добре, коли вона співфінансуватиметься за рахунок бюджетів районів, міст, сіл і об’єднаних територіальних громад. Ми подивимося нашу ресурсну спроможність і теж долучатимемося до ініціативи, – зауважив Валерій Головко. – Сподіваюся, й інші області доєднаються до реалізації цієї гарної ініціативи. Основне, щоб участь у програмі брали усі гілки влади.