Харсіцька земська школа отримала свого господаря

Харсіцька земська школа отримала свого господаря

1 лютого 2016 року з ініціативи нашої землячки, телеведучої Ольги Герасим’юк, Першого заступника Голови національної ради України з питань телебачення та радіомовлення, створено спільноту «Школи Лохвицького земства». Мета діяльності спільноти - збереження того, що вціліло - із зразків українського архітектурного модерну, якими були збудовані сто років тому школи архітектора Опанаса Георгійовича Сластіона.  В ідеалі - відновлення. Присвоєння цим школам статусу пам'ятника архітектури національного значення.

Протягом лютого – травня 2016 року Ольга Герасим’юк разом з однодумцями побувала у  селах Чорнухинського району, де ще збереглися приміщення шкіл. Проведено обстеження їх стану та створюється реєстр земських шкіл. Ведеться підготовча робота по паспортизації шкіл з метою у подальшому присвоєння їм статусу пам’ятки архітектури місцевого або національного значення. У березні цього року Чорнухинська районна державна адміністрація та Чорнухинська районна рада приєднались до справи збереження земських шкіл і прийняли участь у їх обстеженні  та толоці-суботнику у Пісках-Удайських. Ольга Герасим’юк побувала біля приміщень колишніх земських шкіл   у Харсіках, Бондарях, Синяківщині, а також  в усіх інших школах Чорнухинського району..

Для започаткування процесу збереження приміщень колишніх шкіл потрібно було зробити певні речі. Тому Чорнухинська районна державна адміністрація звернулася до депутатів Харсіцької сільської ради з проханням взяти на баланс Харсіцької сільської ради приміщення колишньої земської школи у Харсіках. Це необхідно для проведення робіт із збереження цього приміщення.

Представники райдержадміністрації  та  районної ради, які були присутні на виїзній сесії Харсіцької сільської ради, зустріли розуміння депутатами культурної, історичної та освітянської важливості для Харсіцької та й державної громади цієї справи - і  отримали позитивне рішення.

Це єдина із 11 земських шкіл району, яка не перебувала  ні на чиєму балансі  і  фактично була нічийною, що стало причиною її руйнування. Рішенням депутатів, приміщення колишньої  земської школи у селі Харсіки взято на баланс Харсіцької сільської ради.