Порядок виселення наймача (орендаря) з орендованої квартири/будинку

Версія для друкуВерсія для друку

Порядок виселення наймача (орендаря) з орендованої квартири/будинку

 

Громадянам України, а також іноземцям та особам без громадянства, які на законних підставах перебувають в Україні, гарантуються свобода пересування та вільний вибір місця проживання на її території, за винятком обмежень, які встановлені законом (ст. 2 Закон України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні»).

У відповідності до ст.9 Житлового кодексу Української  РСР ніхто не може бути виселений із займаного жилого приміщення або обмежений у праві користування жилим приміщенням інакше як з підстав і в порядку, передбачених законом. Житлові права охороняються законом, за винятком випадків, коли вони здійснюються в суперечності з призначенням цих прав чи з порушенням прав інших громадян або прав державних і громадських організацій.

Виселення наймача після закінчення строку дії договору

Згідно з ст.526 Цивільного кодексу України обов’язки повинні виконуватися по договору.

У ст.629 Цивільного кодексу України договір є обов’язковим для виконання сторонами.

Стаття 785 Цивільного кодексу України чітко зазначає, що після закінчення строку договору наймач зобов’язаний негайно повернути орендодавцю речі (квартиру) в стані, в якому вона була отримана. Як правило, квартира передається по акту передачі з метою уникнення майбутніх можливих непорозумінь чи конфліктів. Власник має повне право витребувати свою власність від особи, яка незаконно, без відповідного правового обгрунтування заволоділа нею (ст. 387 ЦК).

 У ст. 391 Цивільного кодексу України задекларовано право позивача вимагати усунення перешкод у користуванні житловим приміщенням.

Таким чином, після закінчення строку дії договору оренди, проживання орендаря в квартирі вважається протиправним. Це означає, що можна звертатися до суду для вирішення проблеми. До позовної заяви потрібно додати як мінімум документи на право власності і копію договору оренди.

Порядок виселення при безстроковому договорі оренди

Якщо договір був укладений на невизначений термін, однак виникла потреба достроково припинити його дію (наприклад, у зв’язку із необхідністю використання житла для проживання самого орендодавця), договір може бути розірваний на вимогу орендодавця. У такому випадку власник зобов’язаний попередити орендаря про розірвання договору не пізніше ніж за два місяці до виселення.

Виселення в результаті порушення умов договору

Згідно із ст.825 ЦК договір найму житла може бути розірваним по рішенню суду на вимогу орендодавця у випадках:

1. Відсутність оплати за житло протягом 6 місяців, якщо договором не встановлено більш тривалий строк, а при короткостроковій оренді – більше двох разів.

2. Знищення або псування житла орендатором або іншими особами, за дії яких він відповідає. Якщо питання полягає у заборгованій сумі за оренду, то варто звертатися з позовом до суду.

За рішенням суду наймачеві може бути наданий строк не більше одного року для відновлення житла.

Якщо протягом строку, визначеного судом, наймач не усуне допущених порушень, суд за  повторним позовом наймодавця постановляє рішення про розірвання договору найму житла. На прохання наймача суд може відстрочити виконання рішення не більше ніж на один рік.

Якщо наймач житла або інші особи, за дії яких він відповідає, використовують житло не за призначенням або систематично порушують права та інтереси сусідів, наймодавець може попередити наймача про необхідність усунення цих порушень.

Якщо наймач або інші особи, за дії яких він відповідає, після попередження продовжують використовувати житло не за призначенням або порушувати права та інтереси сусідів, наймодавець має право вимагати розірвання договору найму житла.

Отримати безоплатну юридичну консультацію, а також допомогу у складанні позовної заяви до суду  можна у Чорнухинському бюро правової допомоги за адресою: смт. Чорнухи, вул. Центральна, 30 (І поверх), тел. (05340) 51743, 0-800-213-103 (гаряча лінія, безкоштовно зі стаціонарних і мобільних телефонів).   

Наверх ↑