Засідання «круглого столу» по створенню на території Чорнухинського району кооперативу по прийому молока

06 березня в районній державній адміністрації відбулося засідання «круглого столу» по створенню на території району кооперативу по прийому молока, виробленого в господарствах населення в якій взяли участь голова райдержадміністрації О.В. Ковган, заступники голови райдержадміністрації, керівники відділів структурних підрозділів райдержадміністрації, заступник голови районної ради, сільські голови, та представники кооперативного руху району що займаються заготівлею молока в населення.

Голова районної державної адміністрації зазначив що в районі спільно з обласною прийнята і діє  Програма розвитку аграрного комплексу Полтавщини Чорнухинського району  за пріоритетними напрямками на період  до 2020року.

Одним з напрямків програми є напрям 2. Підвищення доданої вартості в аграрній сфері .

2.1 Розвиток сільськогосподарської обслуговуючої кооперації.

Виконання напрямку програми буде здійснюватися за рахунок коштів співфінансування з обласного бюджету 40 % , районного місцевого бюджету 50%, власних коштів кооперативу 10%. Але не більше як 600 тис. грн. Ці кошти були заплановані на 2017 рік. Щоб мати можливість їх використати в 2018році необхідно вносити зміни до районної  програми для цього потрібні пропозиції сільських рад. Яку кількість  вони можуть виділити коштів по кожній сільській раді з даного питання.

На території району  є можливість створення 2-3 кооперативів так  як в 736 домогосподарствах утримується 1145 голів корів.

Щоденно виробляється 12.4 тон. молока  при середньому надої на корову 10.6 літрів. За рік виробляється 4500 тон. молока.

Кооператив має рентабельність якщо заготовляє від 3.5 тон. молока за день.

Це рівняється близько 150 тис грн.  на місяць

Розрахунок з населенням за здане молоко залежатиме від класу  молока, які поділяються на  екстра, вищий,1,2. в залежності від заселення бактеріями.

Основна мета створення кооперативу полягає в тому  щоб селянин отримане якісне чисте молоко за допомогою кооперативу міг продати як молоко екстракласу по найвищій ціні 7-9грн. Адже воно повинно бути в найкоротший термін охолоджене до +4 градуси так як у спеціалізованих підприємств і ціна повинна бути фіксована круглий рік. Для цього кооператив заключає договір з заводом який переробляє молоко, та з власником домогосподарства що виробляє молоко.

В разі не створення кооперативу, не підняття ціни на молоко або взагалі відмова заготівлі його в населення  призведе до тотального знищення поголів’я  корів у населення і як наслідок його зубожіння, бо це один з основних доходів на селі.

В результаті  жвавого цікавого  обговорення в якому прийняли участь всі присутні було досягнуто згоди про створення кооперативу в районі. Також була досягнута домовленість про виділення з місцевих бюджетів коштів на відшкодування пов’язані зі створення кооперативу а саме на придбання необхідного обладнання.

Порядок  використання коштів обласного-районного бюджетів на виконання заходів Програми розвитку аграрного комплексу Полтавщини Чорнухинського району за пріоритетними напрямками до 2020 року затверджений в додатку 2 до рішення засідання дев’ятої сесії районної ради сьомого скликання від 21 липня 2016 року.