Діяльність сільських громад

Версія для друкуВерсія для друку

 

Діяльність сільських громад

Набутий досвід останніх років свідчить – самодостатні територіальні громади є основою добробуту. Давно минули часи, коли на розвиток базової соціально-побутової та комунальної інфраструктури, вирішення соціальних питань селяни мали підтримку потужних місцевих сільгоспвиробників та державного бюджету. Сьогодні — час соціальної мобілізації громад та реалізації громадських ініціатив, напрацювання механізмів співпраці основних суб'єктів громади, влади і бізнесу. Тому сьогодні досягти успіху можна лише мобілізувавшись громадою для спільних дій, та, залучаючи на принципі спів фінансування додаткових коштів від спонсорів чи донорів.

Соціально-економічний стан громад Чорнухинського району є типовим для більшості сільських населених пунктів. Район завжди був аграрним і ніколи не мав великого промислового виробництва. Зайнятість та матеріальний статок забезпечувало місцеве сільськогосподарське виробництво. Період та реорганізації агропромислового комплексу призвів до того, що більшість населення залишилась без роботи, а місцеві громади - без шефської та спонсорської підтримки.

Шляхом до вирішення місцевих проблем стала участь проектів громад у програмах та конкурсах місцевого розвитку. Починаючи з 2007 року район плідно співпрацює з державним фондом сприяння місцевому самоврядуванню в Україні. Чорнухинська районна рада ставала переможцем конкурсів фонду та  отримала гранти на реалізацію проектів:

2007 рік - «Створення системи розвитку туристичної галузі Чорнухинщини «Батьківщина Григорія Сковороди» коштористою вартістю 695,6 тис. грн;

2008 рік - проект «Впровадження альтернативних ресурсозберігаючих технологій шляхом введення в освітніх закладах Чорнухинського району інноваційних систем опалення»  кошторисною вартістю 400 тис. грн;

2009 рік - «Інноваційний підхід до налагодження системи водопостачання в Чорнухинському районі на базі населених пунктів Кізлівської сільської ради» кошторисною вартістю 265 тис. грн.

       

Донорами проектів на принципі співфінансування виступили державний, та місцеві  бюджети  різних  рівнів,  організації-партнери.  Результатами  цієї співпраці стало відкриття в районному центрі картинної галереї, проведення ремонтних робіт музею-садиби Г. С. Сковороди, реконструкції систем опалення шкільних приміщень, вирішення проблеми забезпечення питною водою населення найбільшої сільської ради району. 

Потужним позитивним досвідом для громад та органів місцевого самоврядування району стала робота в межах Програми розвитку ООН/ЄС «Місцевий розвиток, орієнтований на громаду». Застосовуючи головні принципи “підходу, орієнтованого на громаду” під час реалізації ініціатив громад напрацьовано безцінний практичний досвід з залученням громадськості до децентралізованого планування, практики спільного прийняття рішень та впровадження заходів щодо поліпшення умов життя. Проект ПРООН/ЄС підтримав громади у вирішенні найважливіших потреб їх розвитку, допомагаючи їм у самоорганізації, розбудові їх потенціалу та впровадженні невеликих за обсягом громадських ініціатив. 

Учасницями проекту стали громадські об'єднання Гільцівської (ГО «За рідний Гілецький край»), Кізлівської (ГО «Вікторія»), Луговиківської (ГО «Джерело»), Мокіївської («Удай») та Харсіцької («Маяк») сільських громад. Вони дістали реальну можливість залучення додаткових фінансових ресурсів для реалізації власних ініціатив, спрямованих на підвищення рівня життя в своїх населених пунктах, на відновлення та розвиток соціальної інфраструктури.

 

     

Для роботи в межах Проекту МРГ громади-учасниці Проекту  пріоритетною для себе визначили проблему забезпечення стабільного водопостачання своїх громадян. Так, ГО «Вікторія» та ГО «Джерело» відновили роботу сільських водогонів, ГО «Удай» провели заміну водонапірних башт, ГО «Маяк» реконструювали вузол водопостачання із застосуванням інноваційної системи водозабору.

Гільцівська громадська організація «За рідний Гілецький край» об'єднала більше сотні свідомих громадян для вирішення проблеми територіальної ізольованості, а саме - придбання шкільного автобуса. Сьогодні Гільцівська громада вже звикла до того, що має змогу здійснювати організований підвіз як дітей шкільного віку, так і населення інших соціально не захищених категорій власним транспортом. Село вже має сертифікований гараж, а це - перспектива створення власного АТП.

Результатом  участі громад району в Програмі розвитку ООН/ЄС в Україні протягом 2008-2010 років стала можливою реалізація громадських ініціатив кошторисною вартістю  понад 700 тис. грн. При цьому коштів районного бюджету залучено близько 123 тис грн., а громадських коштів - близько 35 тис грн.   

Одним з результатів роботи в межах Проекту МРГ стало виявлення фактичного лідерства в громадах. Голови створених організацій громад, що балатувались на виборах до місцевих громад отримали одностайну підтримку виборців. Підтверджено довіру громад і до сільських голів, які всебічно підтримували та надавали допомогу втіленню ініціатив своїх громад. Для реалізації проектів на території  району у п’ять організацій громад об’єдналось більше 730 членів громад, бенефіціаріями Проекту стали 2026 домогосподарств.

 

На забезпечення продуктивної співпраці між органами виконавчої влади, місцевого самоврядування та громадськістю району у процесі впровадження Проекту МРГ створено Форум місцевого розвитку Чорнухинського району, який використовується як платформа для обміну досвідом між організаціями громад, які взяли участь у Проекті, представлення інформації про інші можливості, щоб інвестувати кошти для вирішення інших проблем. Окрім того, для участі в роботі форуму місцевого розвитку запрошуються фахівці з різних галузей, які пов’язані з роботою з вирішення місцевих проблем, де вони представляють інформацію, що може бути корисною для громад.

За ініціативою районної ради з 27 липня 2011 року в Чорнухинському районі функціонує районний ресурсний центр розвитку громад. Метою роботи ресурсного центру є забезпечення продуктивної співпраці між громадами, органами виконавчої влади та місцевого самоврядування на підґрунті  довіри, партнерства та пропорційного розподілу відповідальності між усіма учасниками. Для роботи із залучення додаткових коштів у місцевий розвиток району створено та постійно оновлюється база потенційних донорів та проектів розвитку. Координатор ресурсного центру забезпечує громадським активістам та місцевим радам консультативну та методичну допомогу.

2011 року громади району стали учасницями обласного конкурсу проектів розвитку територіальних громад Полтавської області, умови якого передбачають реалізацію соціальних проектів на принципі співфінансування бюджетів різних рівнів та залучення фінансової та інших видів допомоги з боку партнерських організацій. Для участі в конкурсі було підготовлено 2 проекти:

  • «Енергозберігаючі заходи в дитячому навчальному закладі «Берізка» Чорнухинської селищної ради загальною вартістю 75 тис. грн; 
  • «Інноваційний підхід до налагодження системи водопостачання на базі Кізлівської сільської ради» від районної ради загальною вартістю 101,2 тис. грн.  

 

Обидва проекти визнано переможцями Конкурсу, рекомендовано до фінансування та підготовлені для реалізації у 2012 році.  Таким чином, на реалізацію проектів, загальною кошторисною вартістю 176,2 тис грн. з районного бюджету буде залучено лише 25,0 тис. грн.

Одним з досягнень сільських громад є самостійна робота з підготовки мікропроектних пропозицій, замовлення проектно-кошторисної документації, проведення тендерів та відбір підрядних організацій, оформлення договірних відносин. Мешканці сіл та селищ, які взяли участь в Проекті отримали досвід самостійного розвитку та господарської діяльності на принципах підтримки органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування.

   

Життя довело, що жодна організація чи орган влади не в змозі вирішити всі місцеві проблеми виключно власними зусиллями. Для цього потрібне партнерство активної громади, приватного бізнесу, органів місцевого самоврядування та виконавчої влади. Участь у реалізації громадських проектів значно вплинула на зростання соціальної єдності в межах громад, збільшення рівня довіри членів громад у межах громад, та віри у позитивні перспективи розвитку села. Як бачимо, влада, що використовує спільне з громадою врядування, має більшу ефективність управління та більш динамічний місцевий розвиток.

 

 

Пенцко Олена

консультант голови Чорнухинської районної ради,

координатор Районного ресурсного центру розвитку громад

Наверх ↑