Інформація районного центру соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді

Версія для друкуВерсія для друку

 

 

 

Булінг серед дітей: чим це може обернутися

 

Україна займає 9 місце серед 42 досліджуваних країн за відсотком жертв булінгу серед підлітків. Торік у нашій країні 67% дітей стали жертвою чи свідком цькування. 40% постраждалих взагалі ні з ким не ділилися проблемою.

Булінг - це цькування дітей однолітками в дитячих колективах. Це агресивна і свідома поведінка однієї дитини стосовної іншої. Від випадкової бійки буллінг відрізняється систематичністю й регулярністю.

Які ж  причини появи булінгу, його види і наслідки.

Жертва булінгу - це хто?

Жертвами булінгу найчастіше стають діти, які чимось вирізняються серед інших. До прикладу, скромно одягнуті, відмінники в навчанні, не мають дорогих ґаджетів або є представниками іншої раси. Раніше таких дітей називали "білі ворони". Загалом, жертви - це діти, які не можуть опиратися та протистояти агресії. Вони бояться. Деякі діти не захищаються, бо мають установку від батьків - "битися - погано". Замкнені в собі, одинокі, недовірливі, повільні діти часто приваблюють агресора своїм типом характеру.

Які діти стають булерами (ті, хто цькують)?

Прийнято вважати, що це діти з неблагополучних родин. Це не так. Булерами стають представники заможних та інтелігентних родин. Там дітям вистачає уваги й любові дорослих. Іноді батьки для них не авторитет. Тому через цькування, залякування утверджуються за рахунок інших. Дівчата, які цькують, зазвичай мають соціальний авторитет серед подруг. Хлопці - переконані у власній силі, усі питання вирішують кулаками і залякуванням.

Які причини виникнення булінгу серед дітей?

Часто розвитку булінгу сприяє виховання у сім'ї: конфлікти між батьками, неповага одне до одного, обмеження прав дитини, залякування. Насильство над дитиною в родині може спровокувати в неї бажання домінувати над іншими поза власним домом. Прагнення принизити або покалічити інших виростає з почуття власної неповноцінності. Тобто, вдома дитина не може протистояти батькам, які її б'ють чи сваряться. Натомість у школі, серед однолітків, їй це під силу. Дитина відчуває, що має владу над іншими. Серед причин булінгу також статеве дозрівання. Під час гормональної перебудови в крові підвищується тестостерон і адреналін. Це призводить до збільшення агресії, виникає схильність до садизму.

Чому цькування проявляється в дитячих колективах? Зокрема, у школі?

Часто вчителі дають початок цькуванню, бо не вміють справлятися з проявами агресії в колективі дітей. Іноді не звертають увагу на травлю між учнями, не контролюють поведінку дітей на перервах. Іноді самі принижують школяра, роблять зауваження й висміють перед усім класом. Сприяти булінгу може наявність у класі визнаного "лідера" чи авторитета, чи виникнення конфлікту між двома учнями.

Якщо дитину цькують або ображають у школі, то роблять це часто перед іншими учнями. Жертви мовчать, бо бояться, соромляться.

Чому інші діти - свідки - не говорять?

Глядачами стають діти, які бояться опинитися на місці жертви чи не хочуть зіпсувати стосунки з булером. У таких дітей з'являється захисна реакція - "мене це не стосується" або "добре, що не я". Свідки не реагують, але перебувають під враженнями від побаченого. Вони відчувають страх, перебуваючи в школі, відчувають себе безпорадними. Іноді діти мають відчуття провини через власну бездіяльність. Глядачі змушені вибирати між силою та слабкістю. Зазвичай їм не дуже хочеться асоціюватися зі слабкими.

Булінг впливає на психіку всіх учасників. Він може стати першим кроком до соціальної ізоляції

Які існують види булінгу?

Розрізняють фізичний, психологічний, економічний і сексуальний булінг. Перший проявляється у вигляді ударів, побиття, щипання. Психологічний - найпоширеніший. Діти насміхаються над жертвою, вигадують образливі клички, поширюють різні чутки, іноді перестають спілкуватися з нею. Економічний булінг - коли в дитини крадуть гроші, ґаджети чи речі. Сексуальне насильство проявляться, коли дитину використовують задля задоволення сексуальних потреб. Сере цього і оголення перед дитиною статевих органів і сідниць, підглядання за нею, коли вона цього не підозрює.

За якими ознаками можна запідозрити у дитини жертву буллінгу?

Загалом половина дітей, жертв цькування, не розповідають про це. Вони відчувають свою беззахисність і пригніченість перед кривдником. Дуже жорстокий буллінг може підштовхнути жертву на зведення рахунків з життям. Такі діти мають пригнічений вигляд, поводять себе замкнуто, у них проявляєть агресія до дорослих і однолітків. У них може погіршитися здоров'я. Часті психосоматичні прояви у вигляді респіраторних захворювань.

Які наслідки цькування як для жертв, так і для булерів?

Булінг впливає на психіку всіх учасників. Він може стати першим кроком до соціальної ізоляції. У жертв виникає занижена самооцінка, замкнутість, небажання спілкуватися з іншими, з'являються різні фобії. Можлива поява депресії та суїцидальні нахили. Серед жертв буллінг високий відсоток самогубств. У шкільних "агресорів" буллінг у дорослому віці може виникати почуття провини. Серед булерів чимало тих, хто пов'язує своє життя із криміналом. Насильницькі й авторитарні методи поведінки стають нормою. Буллер проявляє це у ставленні до дітей, дружини. Звідси з'являється так зване домашнє насильство.

Директор центру                                                                    С.Г.Приймак

 

До Всесвітнього дня боротьби з тютюнопалінням

 

Тютюнопаління  –  найпоширеніша у всьому світі шкідлива звичка. Підраховано, що людина, яка палить сигарету, вдихає повітря, забруднення якого в 384 000 разів перевищує гранично допустиму концентрацію (ГДК). Щорічно у світі вмирає 1,5 млн. людей внаслідок тютюнопаління. Україна входить до групи 11 країн Європи з найбільшим рівнем поширеності тютюнопаління.

Ця шкідлива звичка є причиною серцевих приступів, інсультів, хронічних бронхітів, різних видів онкологічних захворювань, особливо раку легень. Серед людей віком 30-40 років, які палять, інфаркти трапляються у 5 разів частіше. Викурювання однієї цигарки завдає організмові такої ж шкоди, як і півтора добове перебування на загазованій автомагістралі. Жінки, які палять, у 10 разів частіше залишаються безплідними. Курці страждають від кашлю, задишки, дефектів шкіри.
Дим цигарок містить смоли, до складу яких входить понад 400 хімічних елементів і 43 з них викликають онкологічні захворювання. Куріння тютюну є причиною смертності від раку легень у 90% усіх випадків, від бронхіту й емфіземи легень - в 75%, від хвороби серця майже 25% усіх випадків. Приблизно 25% «регулярних» курців сигарет передчасно помирає саме через куріння. У сім'ях, де вживали тютюн під час вагітності - природжені каліцтва у дітей трапляються вдвічі частіше. Матері, які палили під час вагітності мають дітей з відхиленою від норми поведінкою, ці діти гірше вчаться в школі й частіше розпочинають вживання наркотичних препаратів.
Деякі інгредієнти тютюнового диму розчиняються в слині і з нею потрапляють у шлунок, цим самим викликаючи виразку шлунка (у 10 разів частіше) ніж у тих осіб, які не вживають тютюну. 

Особливо негативно систематичне отруєння впливає на серцево-судинну систему. До 40% усіх смертних випадків від ішемічної хвороби серця, інфаркту та інсульту пов'язані з палінням сигарет. Паління призводить до руйнування головного структурного елементу шкіри - колагену. Шкіра та слизові оболонки втрачають свою еластичність. З'являються зморшки, обличчя набуває вигляду вижатого лимону, голос стає низьким та хриплим.
Негативно впливає пасивне тютюнопаління на здоров'я оточуючих. У приміщенні з курцем протягом лише 1 години людина, яка не палить, кожного разу спалює по половині сигарети. Тютюновий дим у таких випадках спричиняє головний біль, нездужання, зниження працездатності, швидку втому, загострення захворювань верхніх дихальних шляхів.
Наказом МОЗ України від 25.02.2011 № 105 затверджено «Перелік шкідливих для здоров'я людини речовин, що входять до складу тютюнових виробів та виділяються з тютюновим димом під час їх куріння». 
Куріння є не лише особистою проблемою кожної людини окремо, але й гострою соціальною і медичною проблемами.

Чорнухинський районний центр для сім’ї дітей та молоді постійно проводить роботу з питання профілактики  тютюнопаління серед учнівської молоді та сімей, які опинилися в складних життєвих обставинах.
Бережіть своє здоров'я і здоров'я своїх близьких.

 

 

          Інформація щодо усиновлення та влаштування дітей в сімейні форми виховання

 

Прийомна сім'я - сім'я або окрема особа, яка не перебуває у шлюбі, що добровільно за плату взяла на виховання та спільне проживання від одного до чотирьох дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування.

У разі утворення прийомної сім’ї прийомні батьки беруть за плату прийомних дітей на власну житлову площу за наявності відповідних санітарно-гігієнічних та побутових умов (належного стану житлового приміщення, необхідної житлової площі, належного санітарного стану, наявності необхідних меблів, побутової техніки та інших предметів тривалого вжитку, наявності умов для проживання, виховання та розвитку дитини).

Діти-сироти та діти, позбавлені батьківського піклування перебувають у прийомній сім'ї до досягнення 18-річного віку, а в разі продовження навчання у професійно-технічному, вищому навчальному закладі I-IV рівня акредитації – до 23 років або до закінчення відповідних навчальних закладів.

Влаштування дітей у прийомну сім’ю проводиться з урахуванням віку прийомних батьків та дітей, щоб на час досягнення обома прийомними батьками пенсійного віку всі прийомні діти досягли віку вибуття з прийомної сім’ї. У разі досягнення пенсійного віку одним з прийомних батьків час перебування дітей визначається за віком молодшого з батьків. В окремих випадках за згодою сторін прийомна сім’я може функціонувати і після досягнення прийомними батьками пенсійного віку, але не більше ніж протягом п’яти років.

Не допускається одночасне застосування різних форм влаштування дітей у прийомну сім’ю, крім випадків, коли прийомні батьки перебувають з підопічним у сімейних чи родинних відносинах.

На виховання та спільне проживання у прийомну сім’ю влаштовуються діти-сироти і діти, позбавлені батьківського піклування, які перебувають на первинному обліку дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування, на відповідній адміністративно-територіальній одиниці або перемістилися з тимчасово окупованої території чи району проведення антитерористичної операції.

Створити прийомну сім'ю можуть повнолітні та працездатні особи, за винятком:

·         осіб, визнаних у встановленому порядку недієздатними або обмежено дієздатними;

·         осіб, позбавлених батьківських прав;

·         осіб, які були усиновлювачами, опікунами, піклувальниками, прийомними батьками, батьками-вихователями іншої дитини, але усиновлення було скасовано або визнано недійсним, опіку, піклування чи діяльність прийомної сім'ї або дитячого будинку сімейного типу було припинено з їх вини;

·         осіб, які за станом здоров'я не можуть виконувати обов'язки щодо виховання дітей (інваліди I і II групи, які за висновком медико-соціальної експертної комісії потребують стороннього догляду, особи, в яких офіційно зареєстровані асоціальні прояви, нахили до насильства);

·         осіб, які перебувають на обліку або на лікуванні у психоневрологічному  чи  наркологічному диспансері;

·         осіб, які зловживають спиртними напоями або наркотичними засобами;  

·         осіб, які страждають на хвороби, перелік яких затверджений МОЗ  щодо  осіб, які не можуть бути усиновлювачами;

·         осіб, які були засуджені за злочини проти життя і здоров'я, волі, честі та гідності, статевої свободи та статевої недоторканості особи, проти громадської безпеки, громадського порядку та моральності, у сфері обігу  наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів або прекурсорів, а також за злочини, передбачені статтями 148, 150, 150-1, 164, 166, 167, 169, 181, 187, 324 і 442 Кримінального кодексу України , або мають непогашену чи не зняту в установленому законом порядку судимість за вчинення інших злочинів;

·         осіб, які  не мають постійного місця проживання та постійного заробітку (доходу).

Середньомісячний сукупний дохід сім'ї в розрахунку на одну особу  за попередні шість місяців, що передували місяцю звернення із заявою про утворення прийомної сім'ї не може бути менший ніж розмір прожиткового мінімуму, встановлений законом для відповідних соціальних і демографічних груп населення.

Не можуть бути прийомними батьками особи, з якими проживають члени сім'ї (у тому числі малолітні та неповнолітні діти), які мають глибокі органічні ураження нервової системи, алкогольну та наркотичну залежність, хворі на СНІД, відкриту форму туберкульозу, психотичні розлади, в яких офіційно зареєстровані асоціальні прояви, нахили до насильства.

Перелік документівякі необхідно подати до органу, який приймає рішення про створення прийомної сім'ї:

·         заява кандидатів у прийомні батьки про утворення прийомної сім’ї із зазначенням інформації про наявність або відсутність кредитних зобов’язань;

·         довідку про склад сім'ї (форма 3)

·         копію свідоцтва про шлюб (для подружжя);

·         довідку про проходження курсу підготовки і рекомендацію центру соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді щодо включення їх у банк даних про сім'ї потенційних усиновителів, опікунів, піклувальників, прийомних батьків, батьків-вихователів;

·         копії паспортів;

·         довідку про доходи потенційної прийомної сім’ї за останні шість місяців або довідка про подану декларацію про майновий стан і доходи (про сплату податку на доходи фізичних осіб та про відсутність податкових зобов’язань з такого податку);

·         довідка про наявність / відсутність виконавчого провадження стосовно боргових зобов’язань;

·         довідку про стан свого здоров'я та осіб, які проживають разом з ними;

·         письмову згоду всіх повнолітніх членів сім'ї, які проживають разом з кандидатами у батьки-вихователі, якщо останні вирішили створити дитячий будинок сімейного типу на власній житловій площі, засвідчену нотаріально.

За матеріалами офіційного веб-порталу Міністерства соціальної політики України.

 

Проведено семінар "Патронатне виховання дітей"

      21.02.2018 року в Чорнухинській районній філії Полтавського обласного центру зайнятості директор районного центру соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді Світлана Приймак провела семінар "Патронатне виховання дітей" для безробітних осіб.

       В своєму виступі вона наголосила, що, враховуючи нинішню ситуацію в Україні, послуга патронату над дитиною набуває великої актуальності. Сучасна державна політика у сфері захисту прав дітей спрямована на те, щоб взагалі відійти від виховання їх у закладах інтернатного типу. Адже кожна дитина має право виховуватися у сприятливому та безпечному сімейному середовищі.

       На семінарі обговорювалися питання Порядку створення та діяльності патронатного вихователя, влаштування та перебування дитини в сім'ї патронатного вихователя.

        Присутнім роздано буклети "Станьте патронатними вихователями".

 

Патронат над дитиною – забезпечення найкращих інтересів дитини

 

         Патронатні вихователі – унікальна для України професія, що з'явилася в рамках соціального експерименту, початого Партнерством «Кожній дитині» у 2009 році. Тоді в м. Бровари Київської області було створено першу в Україні прийомну сім’ю термінового влаштування – родину Євгена та Наталії Дудків.

         У світі робота патронатними прийомними батьками – це поширена і дуже почесна практика.  Патронатні батьки проходять спеціальну підготовку – навчальний курс, який дозволяє опанувати всі нюанси роботи з дітьми, які через складні життєві обставини не можуть бути з рідними мамою і татом.

        Що таке сімейний патронат?

Патронат над дитиною (далі - сімейний патронат) – це: тимчасовий догляд, виховання та реабілітація дитини в сім’ї патронатного вихователя на період подолання дитиною, її батьками або іншими законними представниками складних життєвих обставин.

         Яка мета сімейного патронату?

Метою сімейного патронату є забезпечення права кожної дитини, яка опинилася в складних життєвих обставинах,  виховуватися у сприятливому та безпечному сімейному середовищі шляхом відновлення здатності батьків (осіб, які їх замінюють) опікуватися дитиною та виховувати її, а в разі неможливості – вчинення заходів щодо захисту дитини та прийняття рішень щодо її влаштування до постійної форми сімейного виховання, яка найбільше відповідає потребам дитини.

        Чому ця послуга потрібна саме сьогодні?

Враховуючи нинішню ситуацію в Україні, послуга сімейного патронату набуває ще більшої актуальності.

Що це дасть для дитини: безпеку, догляд, виховання та реабілітацію дитини в умовах сім’ї, підтримане спілкування з рідними; а в разі неможливості повернення до біологічної родини – пошук для дитини нової сім’ї.

Що це дасть батькам дитини: можливість усунути складні життєві обставини, вирішити наявні проблеми, отримати професійний соціальний супровід, що загалом сприятиме підвищенню батьківського потенціалу та воз’єднанню родини;

        Хто такий патронатний вихователь?

Патронатний вихователь – особа, яка за участю членів сім’ї надає послуги з догляду, виховання та реабілітації дитини у своїй сім’ї

Діти яких категорій можуть бути влаштовані під патронат?

До сім’ї патронатного вихователя можуть бути влаштовані діти, які потрапили в складні життєві обставини, а саме:

-новонароджені діти, залишені в пологовому будинку, іншому закладі охорони здоров`я, або яких відмовилися забрати батьки чи інші родичі;

-підкинуті, знайдені діти;

-безпритульні діти;

-діти з сімей, в яких існує загроза їх життю та здоров‘ю;

-діти, які зазнали насильства, жорстокого поводження;

-діти, батьки або особи, які їх заміняють, померли, безвісно відсутні;

-діти, переміщені із тимчасово окупованої території, або району проведення бойових дій в зоні АТО;

-інші діти, які за різних обставин певний час не можуть перебувати у власній сім‘ї або їхні батьки чи особи, які їх заміняють, не можуть піклуватись про них.

Одночасно під патронат (в одну патронатну сім’ю) влаштовується виключно один випадок: діти (не залежно від їх кількості), які є братами-сестрами, або до влаштування під патронат проживали в одній родині.

       Діти якого віку можуть бути влаштовані під патронат?

До сім’ї патронатних вихователів можуть бути влаштовані діти віком від народження до 18 років.

       Хто може бути ініціатором влаштування дитини під патронат?

Ініціатором влаштування дитини під патронат  можуть бути:

батьки чи один із батьків дитини, яка опинилася в складних життєвих обставинах;

сама дитина;

соціальний працівник, який супроводжує сім’ю, що опинилася в складних життєвих обставинах;

вчитель, шкільний соціальний педагог чи психолог, лікар, дільничний міліціонер, інший фахівець соціальної сфери;

будь-який громадянин чи установа, які виявили дитину в складних життєвих обставинах.

        Який термін перебування дитини в патронаті?

Оптимальний термін перебування дитини в патронатній сім’ї визначається відповідно до індивідуальних потреб дитини, виявлених обставин та їх впливу на стан дитини та не повинен перевищувати 3 місяців. В особливих випадках, за рішенням органу опіки та піклування, термін перебування під патронатом може бути подовжений, однак загалом не повинен бути більшим за 6 місяців.

        Хто може стати патронатним вихователем?

Громадяни України віком від 35 до 60 років (для жінки) і від 35 до 65 років (для чоловіка), які перебувають у зареєстрованому шлюбі та проживають на спільній житловій площі;

мають позитивний досвід сімейного виховання дітей;

мають житло (власне, орендоване чи на правах користування);

не мають судимості;

стан здоров’я яких  дозволяє забезпечувати догляд та виховання дітей;

одна (один) з яких виконання обов’язків патронатного вихователя не поєднує з іншою трудовою діяльністю;

зібрали та надали відповідний пакет документів, необхідний для кандидатів у патронатні вихователі;

пройшли навчання та отримали довудку та рекомендації за результатами навчання за тренінговою Програмою підготовки сімей-кандидатів у патронатні вихователі.

         Які основні завдання патронатних вихователів?

забезпечення догляду, виховання, збереження життя та здоров’я дитини в період її перебування в патронатній сім’ї;

соціально-педагогічна підтримка та сприяння медичній, психологічній і соціальній реабілітації дитини;

створення умов для підтримки контактів дитини з її біологічними батьками, родичами, окрім випадків, коли це може завдати шкоди життю і здоров'ю дитини;

підготовка дитини до повернення в біологічну сім’ю чи влаштування в іншу форму сімейного виховання.

       Які права патронатних вихователів?

брати участь в розробці договору про влаштування дитини у свою сім’ю;

отримувати інформацію про стан здоров’я, психічний та фізичний розвиток дитини, яка влаштовується у сім’ю;

визначати форми і методи виховання і розвитку дитини в межах повноважень, визначених договором про влаштування дитини;

отримувати допомогу та консультації щодо догляду, виховання, розвитку дитини;

на супервізію та професійну підтримку;

представляти інтереси дитини у відповідних установах та організаціях в межах повноважень, визначених договором про влаштування дитини;

звертатися до відповідних органів щодо вирішення питань, пов’язаних із забезпечення прав дитини, функціонування сім'ї;

відмовити у влаштуванні в свою сім’ю дитини старше 14 років або у разі, якщо влаштування дитини може негативно вплинути на задоволення потреб інших дітей, в т.ч. власних;

відпочивати у місці й у період оздоровлення влаштованих і біологічних дітей;

отримувати пільги передбачені чинним законодавством.

       Які обов’язки патронатних вихователів?

нести персональну відповідальність за життя та збереження здоров’я дитини, тимчасово влаштованої до сім’ї патронатного вихователя, її фізичний та психічний стан;

дотримуватися конфіденційності інформації про дитину та її батьків, що може завдати шкоди дитині та її сім'ї;

дотримуватися вимог договору про влаштування дитини.

        Якщо дана інформація  для Вас корисна та цікава, чи Ви виявили бажання створити патронатну сім’ю, звертайтеся до Чорнухинського районного центру соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді за адресою: с-ще Чорнухи, вул.Центральна, 30, кімната 50, 4 поверх. Телефон: - (05340) 5-17-08.

 

          Директор центру                                                 С.Г.Приймак

 

Підсумки  роботи районного центру соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді за  перше півріччя 2015 року

 

        Районний центр соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді здійснює свою діяльність в контексті реалізації Законів України "Про соціальну роботу з сім'ями, дітьми та молоддю", "Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування", "Про попередження насильства в сім'ї" та інших нормативних актів.

         Згідно штатного розпису в центрі соціальних служб  працює 9 працівників, з них – 4 – державні службовці та 5 фахівців із соціальної роботи, які охоплюють своєю роботою 5 сільських рад.

          Центр здійснював цілеспрямовану роботу по таких напрямках, як:

- здійснення соціального інспектування та супроводу сімей з дітьми, які опинилися в складних життєвих обставинах, в тому числі – сімей учасників антитерористичної операції та сімей вимушених переселенців із Донецької, Луганської областей та АР Крим;

-  соціальне супроводження прийомних сімей та дитячого будинку сімейного типу;

-  профілактична робота з неповнолітніми та особами, засудженими до покарань без позбавлення волі та звільненими з місць позбавлення волі, надання їм соціальних послуг;

-  соціальна робота з дітьми-сиротами та позбавленими батьківського піклування та особами із числа дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування;

-  профілактично – просвітницька робота в навчальних та позашкільних закладах, центрі зайнятості.

      Таким чином, станом на 01.08.2015 року на обліку центру  перебуває 43 сімей (  80 дітей), які опинилися в складних життєвих обставинах. Складено  49 Актів оцінки потреб дитини та її сім'ї, в ході яких вивчено проблеми щодо задоволення потреб дитини. Всього надано 1715 соціальних послуг різних за видами. Інспектування проводилися за повідомленням суб’єктів соціальної роботи з сім'ями та виявлених фахівцями центру.

     За рішенням комісії з питань захисту дитини , яких проведено 5, соціальним супроводом охоплено  16  сімей (  28 неповнолітніх дітей), які опинилися в складних життєвих обставинах, яким надано  448    соціальних послуг різних за видами.

В результаті роботи знято   10  сімей (  15  неповнолітніх дітей) з позитивним результатом.

Під час злагодженої роботи працівників центру з відповідними суб’єктами соціальної роботи вирішувалися такі проблеми:

 • оформлення свідоцтва про народження дітей;
 • оформлення субсидії;
 • оформлення документів на отримання державних соціальних допомог;
 • оформлення документів на отримання пільгових пенсій;
 • оформлення реєстрації;
 • оформлення паспорта та інших документів;
 • оформлення пільг багатодітним родинам;
 • погашення боргів;
 • надання матеріальної та гуманітарної допомоги;
 • сприяння у взятті на облік в центр зайнятості;
 • сприяння у влаштуванні дітей до навчальних закладів;
 • покращення житлово-побутових умов сімей;
 • робота з вагітними жінками щодо обліку та медичного обстеження у жіночій консультації.

  Також проводилися інформаційні, психологічні, соціально-педагогічні, соціально-медичні консультації з питань профілактики правопорушень злочинності, вживання алкоголю, тютюнопаління, туберкульозу, з попередження насильства в сім'ї, медичного обстеження та лікування дітей, оздоровлення дітей, їх догляду, виховання та розвитку, профорієнтаційні послуги, по захисту прав дітей, налагодженню стосунків в сім'ї, вирішувалися проблеми щодо навчання дітей та підлітків та інші.

До вирішення проблем сімей залучалися такі суб’єкти соціальної роботи:

 • органи місцевого самоврядування;
 • служба у справах дітей;
 • КМСД Чорнухинського РВУ МВС;
 • відділ освіти, молоді та спорту;
 • центр зайнятості;
 • центральна районна лікарня;
 • управління праці та соціального захисту населення;
 • управління пенсійного фонду в Чорнухинському районі;
 • управління юстиції.

2 сім'ї, в яких проживають 2 неповнолітніх, що скоїли злочин перебувають на обліку центру, як такі, що опинилися в  складних життєвих обставинах. З них 1 сім'я перебуває під соціальним супроводом. В ході соціальної роботи з неповнолітніми постійно проводиться роз’яснююча профілактична робота з метою недопущення скоєння повторних злочинів та з їх батьками щодо відповідального батьківства.

В зв’язку з проходженням військових дій в Донецькій та Луганській областях, ведеться робота з сім'ями та особами тимчасово вимушених переселенців.  За звітний період до центру звернулося 34 сімей, в них – 53 неповнолітніх дітей. Надавалися соціальні послуги щодо оформлення документів для виплати адресної допомоги, інших державних соціальних допомог, переоформлення пенсії, проходження медичного огляду та лікування, обліку в центрі зайнятості, працевлаштування, влаштування дітей до навчальних закладів, надання гуманітарної допомоги та інші. Всього надано 195 соціальних послуг.  

Всі діти із сімей  переселенців та сімей, що опинилися в складних життєвих обставинах були запрошені на районне  свято до Міжнародного дня захисту дітей, отримали подарунки. 11 дітей переселенців охоплено різними видами оздоровлення.

В районі функціонують 4 прийомні сім'ї, в яких проживають 5 неповнолітніх прийомних дітей та один дитячий будинок сімейного типу, в якому проживають та виховуються 7 неповнолітніх дітей, позбавлених батьківського піклування. В ході соціального супроводження членам сімей надано 229 соціальних послуг. Індивідуальні консультації надавалися з питань навчання, розвитку та виховання дітей, організації дозвілля, оздоровлення дітей, налагодження позитивних стосунків у сім'ї, медичних послуг, спілкування з однолітками, профорієнтації та інші.

  В усіх прийомних сім'ях та ДБСТ забезпечуються належні умови для утримання, навчання, виховання та розвитку дітей.

Відповідно зо Закону України "Про додаткові заходи щодо соціального захисту учасників антитерористичної операції" районний центр СССДМ проводить оцінку потреб сімей учасників АТО з метою вивчення їх проблем та визначення  видів соціальної допомоги, яких вони потребують, надання демобілізованим психологічної допомоги. Таким чином, проведена оцінка потреб  сімей 4 демобілізованих. Сім'ям надано 48 соціальних послуг різних за видами, серед яких роз’яснення Дорожньої карти щодо надання державних гарантій учасникам бойових дій, які брали участь в АТО. Оздоровлено в ОТ "Світанок" (с.Городище) 2 дітей одного демобілізованого та 1 дитину загиблого учасника АТО за рахунок бюджетних коштів. Надано 18 психологічних послуг учасникам АТО з соціальної адаптації та емоційної підтримки.

З метою запобігання відмовам від новонароджених дітей, забезпечення психологічної та соціальної підтримки вагітних жінок та жінок, які народили дитину, відповідальним спеціалістом центру проводиться робота з вагітними жінками та їх сім'ями. Протягом І-шого півріччя проводилася  робота  з 2 вагітними жінками. Відмов від новонароджених дітей не було.

З метою профілактики негативних явищ, запобігання правопорушенням і злочинності серед дітей та молоді, правового захисту дітей, формування здорового способу життя, недопущення насильства в сім'ї, протидії торгівлі людьми, профілактики ВІЛ-інфекції та СНІДу та інфекцій, які передаються статевим шляхом проведено 16 заходів, якими охоплено 448 осіб з числа учнівської молоді та безробітних.

Одним з основних напрямків профілактичної роботи центру є надання соціальних послуг неповнолітнім та молоді, які засуджені до покарань, не пов’язаних з позбавленням волі чи звільнені з місць позбавлення волі. За звітний період надано  59 соціальних послуг 10 особам  з числа молоді та  22   послуги  2  неповнолітнім, які засуджені до покарань без позбавлення волі.   

Беремо участь у проведенні профілактичних рейдів з метою перевірки дотримання графіку роботи розважальних закладів району, недопущення перебування неповнолітніх в пізній вечірній час без нагляду дорослих, продаж їм тютюнових та алкогольних напоїв. В ході рейдів з працівниками міліції було виявлено 1 випадок продажу тютюнових та алкогольних виробів неповнолітнім, за що продавців торгівельного закладу притягнуто до адміністративної відповідальності та 1 випадок – продаж неповнолітньому пива та 1 випадок споєння 2 неповнолітніх алкогольними напоями. Складено адмінпротоколи.

Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2001 року № 1751 "Про затвердження Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми" із змінами, центром здійснюється контроль за цільовим використанням допомоги при народженні дитини і створення належних умов для повноцінного утримання та виховання дітей шляхом проведення вибіркового обстеження окремих сімей. У І півріччі 2015 року проведено 64 перевірки цільового використання виплати допомоги при народженні дитини. Порушень не виявлено.

 

Директор центру  С.Г.Приймак.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Наверх ↑