Пероральна імунізація диких м’ясоїдних тварин проти сказу

Пероральна імунізація диких м’ясоїдних тварин проти сказу

Сказ – одна з найнебезпечніших вірусних хвороб спільних для тварин та людей.

Нозоареал сказу в світі має глобальний характер, проте роль окремих видів тварин неоднозначна. В більшості європейських країн головну роль, як джерело і резервуар інфекції, відіграють дикі м’ясоїдні, головним чином лисиці.

Вогнища, які підтримуються лисицями, сформувалися в кінці 40-х років минулого століття на території Східної Пруссії та в районі дельти Волги. Незважаючи на обмежуючі заходи, сказ лисиць, просуваючись зі швидкістю 30-60 км в рік, до кінця 60-х років охопив величезну територію Європи від Польщі до Франції. Одночасно, поширення цієї інфекції відбувалось і на території України. Розвиток епізоотії сказу відбувався аналогічно як в Україні, так і в країнах Західної та Центральної Європи. Відмічалось нерівномірне поширення інфекції по роках, циклічність спадів і підйомів епізоотії, яка простежувалась до 1994 року. В 1979, 1984 і 1990 рр. пік захворюваності збігався як в Україні, та і в Європі.

В основі програм боротьби зі сказом природного типу в 60-70 роках були заходи, спрямовані на зниження щільності популяції лисиць – основного джерела збудника інфекції. Проте цей захід дає тимчасові результати, тому що популяція лисиць має здатність  швидко відтворюватись. Було встановлено, що популяція лисиць, скорочена на 20 % – відтворюється через один рік, на 40 % – через два роки, на 60 % – 3 роки, а 70 % – 4 роки. Крім того, масове знищення лисиць може бути причиною порушення екологічної рівноваги в природі, внаслідок чого можуть виникнути нові проблеми, які вимагатимуть невідкдладного вирішення.

Новою ерою в системі антирабічних заходів стала розробка перорального методу імунізації диких м’ясоїдних.

Перше польове випробування цього методу, проведене в Швейцарії в 1978-1982 pp., стимулювало імунну відповідь у 60 % популяції лисиць і дало можливість звільнити значну частину Швейцарії від сказу.

А з 1985 року в Європі під егідою ВООЗ при фінансовій підтримці Європейського союзу розпочалась широкомасштабна кампанія по пероральній імунізації лисиць проти сказу. Цей захід сприяв значному поліпшенню епізоотичної ситуації в країнах Західної та Центральної Європи і переміщенню центру епізоотії в Східну Європу. На сьогодні статус «вільних від сказу» отримали 20 країн, в тому числі Німеччина (2008 рік), територія яка була епіцентром епізоотії в Європі в 79-80х роках минулого століття. Проте, в країнах Східної Європи, що не  брали участі у вищезгаданій програмі, епізоотична ситуація продовжує залишатися напруженою. Це стосується таких країн як Російська Федерація, Білорусь та Україна.

В Україні, починаючи з 1994 року, спостерігається підйом епізоотії, кількість випадків захворювання щороку збільшується. Особливо напружена і небезпечна ситуація склалась у 2007 році, коли було зареєстровано 2929 випадків сказу, що є найбільшим за останні 50 років. Головним джерелом збудника сказу продовжує залишатись лисиця. Важливе епізоотичне значення мають єнотовидні собаки, а також хижаки родини куниць та вовки.

Складна епізоотична ситуація щодо сказу в Україні вимагає радикальних заходів, серед яких є пероральна імунізація диких м’ясоїдних, ефективність якої доведена як в експериментальних, так і в польових умовах.

Метою програми є комплексне розв’язання проблеми захисту населення, сільськогосподарських і домашніх тварин від захворювання на сказ в інтересах безпеки окремої людини, суспільства, довкілля.

Одними із найважливіших завдань для досягнення зазначеної мети є забезпечення стовідсоткового охоплення профілактичними щепленнями проти сказу собак, а в зонах стійкого неблагополуччя і котів, вирішення проблем з утримання домашніх тварин у містах і населених пунктах, а також відлову, утримання і використання бродячих тварин та різкого зменшення їх кількості, удосконалення заходів по боротьбі і профілактиці сказу в природі, серед яких головне місце посідає пероральна імунізація диких м’ясоїдних.

На виконання плану протиепізоотичних заходів по профілактиці основних заразних хвороб тварин у Полтавській області на 2019 рік, затвердженого Головою державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів, та на виконання розпорядження Головного державного ветеринарного інспектора України № 70 від 28 серпня 2019 року в Чорнухинському районі у жовтні 2019 року буде проводитись осіння кампанія з пероральної імунізації диких м’ясоїдних тварин проти сказу. Вакцина буде застосовуватися у вигляді приманок. Приманки забороняється брати руками та використовувати для інших цілей.

Г.Загреба,

завідувач відділу протиепізоотичних